Jeśli potrzebujesz charakterystyki Jaśka Śliwy, bohatera książki A. Domańskiej pt.: „Historia żółtej ciżemki”, to zapoznaj się z poniższą pracą, być może okaże się właśnie tym, czego potrzebujesz do przygotowania się do lekcji języka polskiego. Jasiek, podobnie jak Wawrzuś, pochodził z Poręby. Wychowywał się w ubogiej chłopskiej rodzinie. Był on niezwykle ambitnym i pracowitym chłopcem, który nie bał się ciężkiej pracy. Gdy zmarła jego matka, nauczył się znosić złośliwości i nieuprzejmości ze strony jego macochy, która nie umiała okazać mu matczynych uczuć. Wypracowanie zawiera 438 wyrazów.
Wypracowanie prezentuje postać Czarnego Rafała, jednego z bohaterów negatywnych książki A. Domańskiej pod tytułem „Historia żółtej ciżemki”. Praca ta stanowi charakterystykę tego bohatera. Czarny Rafał był złym człowiekiem bez skrupułów. Popełniał wiele zbrodni, zabijał, kradł i dopuszczał się innych przestępstw. Występował pod wieloma nazwiskami i ksywami. Znany był ze swych zbrodniczych działań w całym królestwie. Raz nawet został przyłapany na kradzieży przez Wawrzona, który natychmiast podniósł alarm w mieście. Rafał próbował nawet wciągnąć w zbrodnicze rzemiosło, przyjaciela Wawrzona, Jaśka. Wypracowanie zawiera 399 wyrazów.
Wypracowanie stanowi charakterystykę Wawrzusia Skowronka, głównego bohatera książki pod tytułem „Historia żółtej ciżemki” autorstwa Antoniny Domańskiej. Bohatera poznajemy jako ośmioletniego, niezwykle uzdolnionego chłopca. Wawrzuś mieszkał z rodzicami i siostrami we wsi Poręba. Pochodził z biednej chłopskiej rodziny. W domu zajmował się wypasaniem krów. Jednak jego największą pasją było rzeźbienie w drewnie. Chłopiec był wrażliwy na piękno otaczającego go świata. Potrafił w niezwykły sposób oddać kształty otaczających go przedmiotów. Można by rzecz, że figurki przez niego wykonane były jak żywe. Wypracowanie zawiera 609 wyrazów.
„Klechdy domowe” to podania i legendy polskie zebrane przez Hannę Kostyrko. Poniższa praca stanowi streszczenie legendy p.t: „Jak Dunajec popłynął” autorstwa M. Krüger, utworu przerabianego w szkole podstawowej. Głównym bohaterem jest kmieć, Dobek, który pracował na własnym gospodarstwie. Był on bardzo dobrym gospodarzem, jednak wciąż dokuczała mu bieda, a wszystko to za sprawą pewnego Dunaja, rzeki, która wciąż podlewała mu łąkę i pole. Dobek nie mógł zebrać plonów, bo rzeka wszystko niszczyła. Wypracowanie zawiera 330 wyrazów.
Wypracowanie dotyczy legendy o wianie świętej Kingi i stanowi streszczenie tego utworu. Ukazuje ona, w jaki sposób odkryto sól w Wieliczce i w jaki sposób powstała ów kopalnia, która „do dziś dnia zbogaca Polskę”. Wypracowanie zawiera 320 wyrazów.
Wypracowanie dotyczy podania o Piaście i stanowi streszczenie tej opowieści. Piast żył bardzo dawno temu, za panowania okrutnego i bezwzględnego Popiela. Miał on gospodarstwo niedaleko grodu Kruszwicy. Mieszkał on skromnie wraz z żoną Rzepichą i dziećmi. Kołodziej Piast był bardzo szanowanym i docenianym człowiekiem, lubili go sąsiedzi, bo zawsze chętnie służył radą i pomocą i nigdy nikomu nie odmawiał w potrzebie. Był również bardzo pracowitym i gościnnym gospodarzem. Wypracowanie zawiera 463 wyrazy.