Poniższe wypracowanie stanowi porównanie dwóch znaczących utworów z epoki Młodej polski „Koniec wieku XIX „ Tetmajera i „Kowal” Staffa. w okresie tym wybuch I wojny światowej oraz wzbierający na sile dekadentyzm kreował pełne pesymizmu i rezygnacji postrzeganie świata. Oba wiersze odnoszą się właśnie do tych czasów należy jednak zauważyć, że całkiem odmienne traktują temat. Wypracowanie zawiera 664 słów.
Poniższe wypracowanie stanowi porównanie dwóch zabytków języka polskiego „Bogurodzicy” i „Lamentu Świętokrzyskiego”. Do podobieństw z pewnością należy zaliczyć czas powstania, uniwersalność i ponadczasowość tematyki dzieł. Szczegółowa analiza pozwala jednak wskazać liczne różnice. W tekście dokonano szczegółowego porównania. Całość zawiera 615 słów.
Poniższe wypracowanie stanowi analizę utworu Cypriana Kamila Norwida pod tytułem „Dziecko i krzyż”. To swoisty liryk- parobola, prezentujący filozofię autora. Tytułowe dziecko żyje w bardzo realnym świecie musi jednak zmienić swe postrzeganie świata w wyniku słów ojca. W wypracowaniu zaprezentowano sylwetkę autora, omówiono dzieło. Całość zawiera 314 słów.
Poniższe wypracowanie stanowi analizę wiersza Cypriana Kamila Norwida pod tytułem „Fortepian Szopena”. Tytuł dzieła jedynie pozornie nawiązuje do ostatnich chwil życia Fryderyka Chopina w rzeczywistości bowiem jest to refleksja nad znaczeniem sztuki w świecie zdominowanym przez zło. W wypracowaniu podano wszystkie najważniejsze wątki i motywy. Całość zawiera 350 słów.
Poniższe wypracowanie stanowi analizę „Sonetów krymskich” autorstwa Adama Mickiewicza. Całość wskazuje na wybitne połączeni ze sobą w jedną całość romantycznych zainteresowań orientalizmem i egzotyzmem w które wplata historię romantyczną o mistycznych znamionach. W tekście podano wszystkie najważniejsze wątki i motywy. Całość zawiera 308 słów.
Poniższe wypracowanie stanowi analizę wiersza Adama Mickiewicza pod tytułem „Śmierć pułkownika”. Dzieło należy określić jako lirykę narracyjną odznaczająca się prezentacją danej historii, opowiadania z punktu widzenia osoby, która znajduje się poza planem zdarzeń. W tekście podano wszystkie najważniejsze wątki i motywy . Całość zawiera 304 słów.