„Twardowski” K. W. Wójcicki, streszczenie

Odsłon: 7 Ocen: 0 

test Poniższa praca stanowi streszczenie legendy o „Twardowskim” K. W. Wójcickiego, przerabianej w szkole podstawowej. Twardowski pochodził z Krakowa. Był szlachcicem możnym i dobrym, człowiekiem mądrym i uczonym. Pragnął on pomagać ludziom, ale także chciał znaleźć lekarstwo na śmierć, bo nie chciał umierać. Podobało mu się życie, jakie wiódł i nie chciał się z nim rozstawać. Studiował księgi i magię. W starej księdze raz wyczytał, jak diabła przywołać można, o północnej przeto dobie cicho wychodzi z Krakowa, kędy leczył w całym mieście, i przybywszy na Podgórze zaczął biesa głośno wzywać.” Wypracowanie zawiera 553 wyrazy.

Wyświetl

„Baśń o pierwszym skowronku” Z. Chmurowa, streszczenie

Odsłon: 13 Ocen: 1  (0 %)

test „Baśń o pierwszym skowronku” autorstwa Zofii Chmurowej to niezwykła opowieść o pewnym chłopie Jędrzeju, bardzo biednym, ale uczciwie pracującym człowieku, który na swej drodze spotkał pewną bogatą panią. Chłop poprosił ją o ziarno na siew, gdyż spotkała go ogromna tragedia, spłonęła mu stodoła i nie miał on ziarna by je posiać. Bogata pani nie była wzruszona historią Jędrzeja, uważała, że skoro to nie ona była przyczyną jego nieszczęść, to nie musiała mu pomagać. Wypracowanie zawiera 320 wyrazów.

Wyświetl

Streszczenie legendy o „Złotej kaczce”, wypracowanie

Odsłon: 2 Ocen: 7  (86 %)

test Jeśli potrzebujesz streszczenie legendy o „Złotej kaczce” to zapoznaj się z poniższą pracą, być może okaże się właśnie tym czego potrzebujesz do przygotowania się z lekcji języka polskiego. Głównym bohaterem jest pewien szewczyk o imieniu Lutek. Był to bardzo biedny chłopak, któremu na nic nie starczało. Nawet praca u majstra nie dawała mu satysfakcji, karmił on chłopaka jedynie wodzianką i kartoflami, a i na nowe odzienie nie było. Lutek nosił jedynie stare ubranie, które z niego spadało. Pewnego dnia, gdy Lutek wieczerzał u zamożnego czeladnika usłyszał opowieść o złotej kaczce. Wypracowanie zawiera 432 wyrazy.

Wyświetl

Streszczenie legendy o „Syrence”, wypracowanie

Odsłon: 4 Ocen: 12  (75 %)

test Poniższa praca stanowi streszczenie legendy o „Syrence”, będącej lekturą w szkole podstawowej. Pewnego dnia rozmawiało ze sobą dwóch rybaków. Pochodzili oni z małej nadwiślańskiej rybackiej wioski. Jeden z nich, Szymon, opowiadał o niezwykłej istocie, syrenie, która wieczorami pięknie śpiewała, a jej głos był niczym dzwoneczek srebrzysty, który rozchodził się dźwięcznie „po Bugaju, po Wiśle, hen, aż za rzekę”. Szymon nigdy nie widział samej syrenki, dlatego też wspólnie z Mateuszem udali się do pustelnika Barnaby po radę. Wypracowanie zawiera 671 wyrazów.

Wyświetl

Streszczenie legendy o „Bazyliszku”, wypracowanie

Odsłon: 7 Ocen: 5  (80 %)

test Jeśli potrzebujesz streszczenie legendy o „Bazyliszku” to zapoznaj się z poniższą pracą, być może okaże się właśnie tym czego potrzebujesz do przygotowania się z lekcji języka polskiego. Legenda ta należy do legend polskich, a dokładniej warszawskich i opowiada o pewnym straszliwym potworze zwanym Bazyliszkiem. Był to bardzo nietypowy stwór, pół wąż, pół kogut o przerażających wielkich oczyskach. Jego jedno spojrzenie zamieniało istotę ludzką w kamień. Wypracowanie zawiera 516 wyrazów.

Wyświetl

Doktor Judym i Cezary Baryka- porównanie bohaterów Żeromskiego - wypracowanie

Odsłon: 17 Ocen: 0 

test Poniższe wypracowanie stanowi porównanie dwóch bohaterów powieści Stefana Żeromskiego. Doktora Judyma z „Ludzi bezdomnych” i Cezarego Baryki z „Przedwiośnia”. Początkowo można uleć złudzeniu, że to dwie bardzo odmienne postacie. Owładnięty wizją rewolucji młodzieniec staje naprzeciw poświęcającego się dla ludzi lekarza. Gdy jednak dokonamy dokładnej analizy wyłonimy liczne podobieństwa. Wypracowania poparte cytatami zawiera 603 słów.

Wyświetl
3 4

5

6 7

«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie