ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Sprawdzian – twórczość Jana Kochanowskiego

test Powtórz najważniejsze wiadomości i przygotuj się na sprawdzian z języka polskiego z zakresu twórczości J. Kochanowskiego. Kompendium – ściąga zawiera najczęściej pojawiające się zagadnienia na języku polskim (technikum, liceum, gimnazjum).
8
2

Powtórz najważniejsze wiadomości i przygotuj się na sprawdzian z języka polskiego z twórczości J. Kochanowskiego. Kompendium – ściąga zawiera najczęściej pojawiające się zagadnienia na języku polskim (technikum, liceum, gimnazjum).

Przykłady zagadnień znajdujących się w kompendium:

Jan Kochanowski urodził się w 1530 roku.

Syn Anny i Piotra.

Naukę rozpoczął w szkole parafialnej z Zwoleniu.

Kończy studia na wydziale nauk wyzwolonych Akademii Krakowskiej.

Między 1569/70 porzucił dwór o osiadł na stałe w Czarnolesie.

Śmierć poety w 1584 roku.

Pojęcie fraszki

„O żywocie ludzkim”

„Raki”

„Na swoje księgi”

„Pieśń V – o spustoszeniu Podola”

Tren V

Opis wybranego zagadnienia znajdującego się w sprawdzianie:

„Pieśń świętojańska o sobótce”

Utwór jest utworem sielankowym, czyli wyidealizowanym. Autor opisuje w nim polską wieś z własnego punktu widzenia. Według niego życie na wsi jest spokojne, uczciwe, bezpieczne. Jest miejscem, gdzie ludzie żyją w harmonii z przyrodą. Opisuje korzyści płynące z życia na wsi, np. warzywa, wełna, owoce, jaja, ryby, mięso, skóry czy wełna. Na wsi jest wszystko to, co potrzebne jest człowiekowi do życia. Autor stwierdza, że życie na wsi daje wiele przyjemności, takich jak: odpoczynek, drzemka w cieniu drzew, czy tez śpiew ptaków. Obraz ten jest zbyt pozytywny, wyidealizowany, gdyż Kochanowski opisuje polską wieś taką, jaką sam chciałby widzieć. Nie ukazał, bowiem, w swym obrazie złych stron wsi, czyli np. ciężkiej pracy chłopów. Na to pozytywne nastawienie o życiu wpłynęło na pewno to, że Kochanowski był szlachcicem ziemskim, na którego pracowali chłopi. Dlatego też dobrze żyło mu się na wsi, bo nie musiał ciężko pracować w polu i nie zaznał smaku potu i ciężkiej fizycznej pracy.«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie