ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Uzależnienie od komputera i internetu

test Sam komputer jak i sieć internet to bardzo silne media, które oddziałują na ludzkie życie. Użytkownicy komputera a zwłaszcza komputera z internetem podlegają silnemu zaangażowaniu w te media. Gry komputerowe, gry internetowe, czaty, serwisy internetowe, poczta elektroniczna, komunikatory – wszystko to potrafi angażować i wciągać człowieka w ogromnym stopniu i sprawiać, że cała pozostała część życia blednie i traci na znaczeniu.
5
0

Rozwiąż Test na uzależnienie od komputera i internetu

 

Sam komputer jak i sieć internet to bardzo silne media, które oddziałują na ludzkie życie. Użytkownicy komputera a zwłaszcza komputera z internetem podlegają silnemu zaangażowaniu w te media. Gry komputerowe, gry internetowe, czaty, serwisy internetowe, poczta elektroniczna, komunikatory – wszystko to potrafi angażować i wciągać człowieka w ogromnym stopniu i sprawiać, że cała pozostała część życia blednie i traci na znaczeniu. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, po pewnym czasie osoba uzależniona od komputera czy internetu traci możliwość normalnego funkcjonowania w życiu. Uzależnieniu takiemu szczególnie łatwo ulegają osoby młode, jest tak podobnie jak z uzależnieniami innego rodzaju. Młode osoby są podatniejsze na bodźce mogące prowadzić do uzależnień.


Jak się ustrzec takiego zagrożenia i jak sprawdzić czy może ono nas dotyczyć? Po pierwsze przydaje się świadomość występowania takiego ryzyka uzależnienia u osoby często i długo korzystającej z komputera i internetu lub osoby jej bliskiej. Po drugie warto sprawdzić czy uzależnienie takie występuje z pomocą testu psychologicznego. Testy tego rodzaju można znaleźć też w internecie. Po trzecie korzystając ze świadomości zagrożenia w momencie wystąpienia pierwszych oznak, mogących świadczyć o zaburzeniach powinniśmy podjąć przeciwdziałania. Nie należy czekać tylko bezzwłocznie starać się zmienić nasze zachowania z komputerem i internetem, jeżeli to się nie udaje zwrócić się do specjalisty. Pamiętajmy, że właściwej oceny sytuacji może dokonać tylko psycholog – specjalista.


W kwestii testu na ewentualne uzależnienie, warto zwróć uwagę na elementy jakie ten test powinien zwierać a równocześnie czynniki pojawiające się w sytuacji uzależnienia. Test na uzależnienie od internetu powinien stawiać przed nami mniej więcej następujące pytania: czy w sytuacji kiedy nie masz dostępu do komputera czujesz się tak jakby ci czegoś brakowało?, czy zdarza ci się zaniedbywać potrzeby fizjologiczne ze względu na używanie komputera i/lub internetu? (zaniedbywanie: snu, posiłków, korzystania z toalety, – bo akurat grasz w grę, czytasz blog itp.), czy masz trudności ze skupieniem uwagi, zapamiętywaniem nowych wiadomości?, czy masz trudności z wytrzymaniem całego czasu spędzanego w szkole lub pracy?, czy zdarzyło ci się, że po przerwaniu korzystania z komputera czułeś się smutny, rozdrażniony, odczuwałeś pustkę?, czy trudno ci wytrzymać jeden dzień bez korzystania z komputera?, czy pierwsza rzecz jaka robisz po przebudzeniu to włączenie komputera?, czy reagowałeś złością w momencie gdy ktoś zwracał ci uwagę że zbyt długo używasz komputera?, czy większość twoich znajomych to ludzie poznani w sieci internet?. Właśnie takie pytania mogły by trafić do testu na uzależnienie od komputera czy internetu.


Problemy związane z korzystania z internetu czy komputera są często bagatelizowane przez społeczeństwo czy bliskie otoczenie osoby z takimi problemami. W przeciwieństwie do uzależnień od takich czynników jak alkohol, papierosy czy narkotyki nie jest często postrzegane jako zachowanie negatywne podlegające negatywnej ocenie. Z tego względu często granica pomiędzy normalnym korzystaniem z komputera i internetu, nad którym mamy kontrolę, a uzależnieniem jest bardzo rozmyta i trudno uchwytna. Powoduje to że z problemem zderzamy się kiedy jest on mocno nasilony. Naprawdę trzeba starać się zachować kontrolę nad naszymi działaniami związanymi z komputerem czy internetem. Test na ewentualne uzależnienie może być bardzo pomocny, jeżeli mamy jakieś podejrzenia. (Marcin Kowalski – moderator serwisu).

 

Rozwiąż Test na uzależnienie od komputera i internetu


.

.«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie