ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Kim tak na prawdę był Tadeusz Mazowiecki?

test Tomasz Mielcarek napisał bardzo dobrze udokumentowaną biografię polityczną ostatniego premiera PRL-u i zarazem pierwszego premiera III Rzeczypospolitej
0
0
Pobierz plik Wydrukuj podsumowanie Pobierz plik Pobierz plik Pobierz plik

 

Mowa oczywiście o Tadeuszu Mazowieckim, nie tylko działaczu opozycyjnym (od Klubu Inteligencji Katolickiej poczynając, a na Solidarności kończąc), ale też świetnym publicyście („Tygodnik Powszechny”).

Tadeusz Mazowiecki nie tylko żył uczciwie, tak jak został wychowany, ale starał się tę uczciwość wpajać innym, nie tylko przez publicystykę. Również w swojej działalności publicznej. Robił to żmudnie, konsekwentnie, z uporem, bez fajerwerków właściwych Lechowi Wałęsie czy Jackowi Kuroniowi. Ale był skuteczny! I jako publicysta, i jako opozycjonista, i jako polityk – oraz jako szef rządu. Kiedy tę skuteczność stracił, bo nie godził się ze stanowiskiem ONZ-u w sprawie wojny na Bałkanach, odszedł ze służby publicznej. Potrafił powiedzieć „nie” nieskutecznemu ONZ-owi, tak jak potrafił powiedzieć „nie” bardzo jak ówczesne czasy skutecznemu Bolesławowi Piaseckiemu i jego PAX-owi.

Gruba kreska Tadeusza Mazowieckiego

http://autorzy365.pl/gruba-kreska-tadeusza-mazowieckiego_a5478

Całą tę drogę Tadeusza Mazowieckiego w bardzo ciekawej biografii politycznej przedstawił Tomasz Mielcarek. Książkę o bardzo prostym tytule „Droga Tadeusza Mazowieckiego” wydało wydawnictwo Psychoskok z Konina.

Czy warto po tę książkę sięgnąć?

Ależ oczywiście! Nie tylko po to, aby mieć w domu na półce biografię jednego z najwybitniejszych Polaków we współczesnej historii Polski, ale też po to, aby ja z wypiekami na twarzy przeczytać! Koniecznie!

Tagi:


«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie