ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Zagadki kryminalne, psychotesty policyjne

test W przypadku niektórych spraw o charakterze kryminalnym nie wystarczy dochodzenie prowadzone przez zwykłych oficerów śledczych. W przypadku bardzo trudnych dochodzeń potrzebny staje się bowiem udział policyjnego psychologa. Jego obecność jest szczególnie potrzebna, gdy motyw zabójstwa nie jest znany, a zabójca od dłuższego czasu pozostaje nieuchwytny.
4
4

W przypadku niektórych spraw o charakterze kryminalnym nie wystarczy dochodzenie prowadzone przez zwykłych oficerów śledczych. W przypadku bardzo trudnych dochodzeń potrzebny staje się bowiem udział policyjnego psychologa. Jego obecność jest szczególnie potrzebna, gdy motyw zabójstwa nie jest znany, a zabójca od dłuższego czasu pozostaje nieuchwytny.

Według niektórych statystyk w niemal osiemdziesięciu procentach zabójca jest znany ofierze. W takich sytuacjach sprawa wydaje się dosyć prosta. Wystarczy wówczas znaleźć w kręgu osób znających zamordowaną osobę, która miała powody dokonania zbrodni i oczywiście należy przedstawić jej niezbite dowody. Ale co zrobić, gdy morderca to osoba spoza kręgu znajomych ofiary, gdy wszystko wskazuje na to, że był on na miejscu zdarzenia tylko przejazdem i najprawdopodobniej działał intuicyjnie? W takich sytuacjach niezbędna jest pomoc psychologa, który potrafi określić motyw działania przestępcy. Paradoksalnie tutaj o przestępcy najwięcej może powiedzieć sama ofiara, bowiem każdy zabójca działa według jakiegoś klucza. Jeżeli ofiarą była nieznajoma kobieta może to świadczyć o tym, że zabójca ma na tle kobiet jakąś fobię, mogą go na przykład one onieśmielać. O zabójcy bardzo wiele może też powiedzieć to, w jaki sposób potraktował on ofiarę. Czy po zabójstwie zadbał o zwłoki zawijając je w koc lub nakrywając kurtką czy po prostu wyrzucił zwyczajnie do rzeki traktując jak zwykłe śmieci? Ważną informacją jest również czas zabójstwa, który może powiedzieć oficerom prowadzącym czy przestępca jest osobą pracującą czy nie. A jak uczy nas historia kryminalistyki bardzo pomocne mogą być także informacje na temat tego czy zabójca zabrał z miejsca wypadku jakieś bardziej lub mniej cenne rzeczy. Połakomienie się bowiem bandyty na drobiazgi może być przyczynkiem do wniosku, że pochodzi on z nizin społecznych w których liczy się każdy grosz.

W przypadku niektórych seryjnych zabójców istotne jest również to, w jakich miejscowościach dokonuje swoich zbrodni. Jeżeli są to duże miasta to może to świadczyć o tym, ze zabójca porusza się między nimi za pośrednictwem komunikacji miejskiej, a jak uczy nas historia kryminalistyki podczas jednodniowych wypadów może on zostawiać swoją torbę podróżną w przechowalni bagażu. Z tego względu czasami trzeba sprawdzać nawet tak dalekie tropy od zbrodni jak kolejowe przechowalnie bagażu.

Psychologia policyjna oczywiście swoje pierwsze kroki stawiała w Stanach Zjednoczonych, gdzie na chwilę obecną psychologowie budujący profile osobowościowe przestępców są na porządku dziennym. Praca policyjnego psychologa niestety nie należy do rzeczy łatwych. Często w przypadku spraw kierowanych do niego po czasie musi się on praktycznie opierać jedynie na materiale dowodowym zebranym kilka lat temu. Dodatkowo w takich sprawach standardem jest nie informowanie osoby tworzącej profil przestępcy o dotychczasowych hipotezach i kierunkach w jakim prowadzili śledztwo funkcjonariusze policji. Psycholog tworząc profil bandyty opiera się tylko na suchych faktach i na własnej wiedzy uzupełnianej jedynie przez przeprowadzane osobiście wywiady ze znajomymi ofiary. Praca osoby tworzącej profile morderców więc do łatwych nie należy i ma ona raczej niewiele wspólnego z filmowymi hitami tworzonymi w Hollywood. Choć trzeba przyznać, ze niektóre z nich mogą bazować na rzetelnej wiedzy psychologicznej, tak jak na przykład w przypadku filmów opartych na powieściach Thomasa Harrisa, których głównym bohaterem był psychiatra psychopata dr Hannibal Lecter.

+++++++++++++++++++++++++

A na koniec mały test zagadka. Dowiesz się czy masz zadatki na psychopatę. W pewnym mieści żyły dwie siostry, które miały matkę w podeszłym wieku. Niestety ze względu na swój wiek ich matka zmarła. Na pogrzebie matki pojawił się pewien przystojny i elegancki mężczyzna, który bardzo spodobał się jednej z sióstr. Niestety siostra ta – dajmy jej na imię Judyta – nie była w stanie ustalić tożsamości tego mężczyzny, aby się z nim skontaktować. Po pewnym czasie Judyta zamordowała swoją siostrę. Jaki twoim zdaniem był motyw zabójstwa?


Rozwiązanie.

Jeżeli twoją pierwszą myślą było tutaj to, że Judyta zabiła siostrę licząc na to, że ów mężczyzna przyjdzie na jej pogrzeb i dzięki temu będzie mogła ponownie się z nim spotkać, to masz albo zadatki na psychopatę, albo na niezłego policyjnego psychologa.«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie