ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Kangur Matematyczny

test Kangur Matematyczny to konkurs cieszący się niezmierną popularnością na całym świecie. Organizowany na wielką skalę od 20 lat stał się wyznacznikiem standardów jakie powielają niejedne konkursy wiedzy. Kilka najważniejszych informacji.
1
0

Matematyka otacza nas na każdym kroku naszego życia. Zastosowanie tej nauki jest tak ogromne i powszechne, że śmiało można pokusić się o stwierdzenie, iż nie ma na świecie osoby, która by z niej nie korzystała.

Kangur Matematyczny jest konkursem sprawdzającym umiejętności uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnym oraz średnich, w tej dziedzinie. Sam konkurs pochodzi z Australii gdzie stworzony został przez Petera O'Hallorana. Do Europy zawędrował w roku 1990, w którym to roku odbył się po raz pierwszy na starym kontynencie. Sławę swoją zawdzięcza francuskim matematykom, którzy docenili go poprzez przyznanie mu w 1994 roku nagrody Francuskiego Towarzystwa Matematycznego.

W chwili obecnej Kangur odbywa się w 30 państwach a ilość uczestników przekracza liczbę 4 milionów z czego 400 tysięcy bierze udział w Polsce. Pytania znajdujące się w teście wybierane są przez 37 osób pochodzących z Europy, Ameryki oraz Azji. Wszystko to sprawia, że Kangur Matematyczny stał się wydarzeniem na skale międzynarodową i ogólnoświatową.

Sam konkurs ma postać jednorazowego testu składającego się 30 pytań, do których przyporządkowanych jest 5 odpowiedzi a tylko jedna jest prawidłowa. Pytania posiadają różny poziom trudności, co sprawia, że jest to test umiejętności a nie czystej wiedzy. Na udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania każdy uczestnik ma 75 minut.

Warunkiem przystąpienia do testu jest uiszczenie wpisowego w wysokości 8~10 zł. Środki otrzymane w ten sposób przeznaczone zostają na pokrycie kosztów organizacyjnych oraz nagród.

 

Tomasz Mroziński



«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie