ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Panowanie Kazimierza Wielkiego – wypracowanie

test Wypracowanie dotyczy panowania Kazimierza Wielkiego, ostatniego Piasta na polskim tronie. Okres rządów Kazimierza przypadał na lata 1333 – 1370. Był wybitnym politykiem, potrafiącym wykorzystać nadarzające się okazje. Odnosił sukcesy dyplomatyczne i organizował zwycięskie wyprawy. Jego największym celem było odbudowa i wzmocnienie Królestwa Polskiego. Wypracowanie zawiera 574 wyrazów.
8
0

Wypracowanie dotyczy panowania Kazimierza Wielkiego, ostatniego Piasta na polskim tronie.

Okres rządów Kazimierza przypadał na lata 1333 – 1370. Był wybitnym politykiem, potrafiącym wykorzystać nadarzające się okazje. Odnosił sukcesy dyplomatyczne i organizował zwycięskie wyprawy. Jego największym celem było odbudowa i wzmocnienie Królestwa Polskiego.

Kazimierz Wielki objął we władanie Polskę słabą i wyniszczoną, nieliczącą się na arenie międzynarodowej. Jednak jego rządy przekształciły kraj w silny organizm polityczny, budzący respekt ówczesnych panujących. Rozwinął i umocnił gospodarkę, zadbał o rozwój handlu, utworzył uniwersytet w Krakowie, wybudował wiele miast. W chwili śmierci Kazimierz wielki pozostawił państwo o dwukrotnie większym terytorium i prawie trzykrotnie większej liczbie ludności.


Wypracowanie zawiera 574 wyrazów / 3909 znaków.«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie