ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Psychotesty - umiejętnośc słuchania

test Psychotest to świetne narzędzie aby dowiedzieć się o sobie samym czegoś, co na co dzień nam umyka. Psychotesty to swego rodzaju zwierciadła w których możemy się przeglądać – zobaczyć jak wygląda nasza dusza. Jednym z ważnych tematów takiego psychotestu może być, umiejętność słuchania. Jest to jedna z podstawowych umiejętności, a czasem bywa niedoceniana i zaniedbywana przez wielu ludzi
7
0

Test , czy umiem słuchać?

 

Psychotest to świetne narzędzie aby dowiedzieć się o sobie samym czegoś, co na co dzień nam umyka. Psychotesty to swego rodzaju zwierciadła w których możemy się przeglądać – zobaczyć jak wygląda nasza dusza. Jednym z ważnych tematów takiego psychotestu może być, umiejętność słuchania. Jest to jedna z podstawowych umiejętności, a czasem bywa niedoceniana i zaniedbywana przez wielu ludzi. Takie zachowanie jest ze szkodą dla tego, który nie umie słuchać i dla całego otoczenia. Tutaj zwrócę uwagę na to, że człowiek nie potrafiący słuchać innych, szkodzi najbardziej sobie. W takim wypadku brak umiejętności słuchania może prowadzić po prostu do przykrej samotności w życiu.

Test psychologiczny badający naszą umiejętność słuchania może, a nawet powinien być, punktem wyjścia do wyrobienia w sobie tej umiejętności. Konstrukcja takiego testu jest zbliżona do innych testów psychologicznych, starających się badać umiejętności i kompetencje, czy też wyuczone skłonności naszej psychiki. Testy tego rodzaju starają się zwrócić naszą uwagę na pewne nasze cechy, będące wyćwiczonymi ( wyuczonymi ) automatyzmami. Automatyzmami takimi posługujemy się na co dzień, zwykle bezwiednie, bez zastanawiania się nad nimi w trakcie ich używania. Test na umiejętność słuchania składa się z serii odpowiednio dobranych pytań na które istnieje ograniczona liczba odpowiedzi. Naszym zadaniem jest wybór jednej z odpowiedzi, która jest nam najbliższa. Pytania takiego testu muszą poruszać temat badania w taki sposób, aby wykryć nasze typowe zachowania i na tej podstawie dać nam odpowiedź opisującą nasze cechy. Oczywistym warunkiem miarodajności każdego psychotestu jest szczere udzielanie odpowiedzi na pytania. Pytania testu są budowane w taki sposób aby nie być sugestywnymi w wyborze odpowiedzi.

Umiejętność słuchania to nie tylko pasywne odbieranie słów naszego rozmówcy ale też przede wszystkim chęć zrozumienia go. W toku rozmowy istotne jest aktywne budowanie wzajemnego zrozumienia i porozumienia, a nie wyrażanie wzajemnie swoich poglądów. Nasze poglądy mogą różnić się tylko na poziomie odmiennych sformułowań, dlatego ważne jest rozszyfrowanie znaczenia tych sformułowań czy słów w celu budowy porozumienia. Język, jakim się posługujemy, jest narzędziem bardzo niejednoznacznym, dlatego ważne jest jego uściślenie w kontakcie z rozmówcą.

 

Co robić aby wyćwiczyć w sobie umiejętność aktywnego słuchania?

Zawsze cierpliwie pozwalać wypowiedzieć się naszemu rozmówcy. W trakcie rozmowy zadawać pytania, zwłaszcza pytania otwarte – dające rozmówcy swobodę wypowiedzi. Pytać, aby upewnić się co do rozumienia wypowiedzi naszego rozmówcy. Akceptować emocje i odczucia naszego rozmówcy. Wsłuchiwać się nie tylko w treść słów ale i w sposób ich wypowiadania, emocje niosą ważne informacje w rozmowie.

 

Czego unikać w rozmowach, chcąc aktywnie słuchać i prowadzić rozmowę?

Nigdy nie należy przerywać rozmówcy. Udzielać rad nieproszonym. Stawiać ocen naszemu rozmówcy. Nigdy nie udowadniać naszemu rozmówcy że się myli.

Jeżeli nie wiesz jakie są twoje umiejętności słuchania i prowadzenia konwersacji,lub kiedy masz swoje przekonania w tym względzie, powinieneś zweryfikować to za pomocą testu na umiejętność słuchania. Warto wiedzieć na czym się stoi i być może popracować nad tą niezwykle ważną życiowo i społecznie umiejętnością.

Marcin Kowalski«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie