ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Biblia: wprowadzenie, czas powstania, podział, twórcy, utwory biblijne.

test Kompendium sprawdzianowe na temat Biblii (liceum, technikum). Powtórz najważniejsze wiadomości z tego zakresu i przygotuj się do sprawdzianu z języka polskiego. Kompendium zawiera najczęściej pojawiające się zagadnienia na lekcjach języka polskiego.
10
0

Kompendium sprawdzianowe na temat Biblii. Powtórz najważniejsze wiadomości z tego zakresu i przygotuj się do sprawdzianu z języka polskiego. Kompendium zawiera najczęściej pojawiające się zagadnienia na lekcjach języka polskiego.

Pojęcie Biblii

Podział biblii

Język biblii

Twórcy biblijni

Przykładowe streszczenie jednego zagadnienia, które pojawia się w kompendium:

Księga rodzaju

Księga mówi o początkach Świata i o pochodzeniu człowieka. Biblijny opis stworzenia świata jest poematem a nie kroniką wydarzeń historycznych, bowiem autor nie był obecny przy stworzeniu świata. Sześć dni stworzenia to jakby sześć strof pieśni a powtarzające się słowa „i tak upłynął wieczór i poranek – dzień pierwszy…A widział Bóg, że wszystko było dobre” – to powracający refren tej pieśni. Kolejne zwrotki wyrażają w poetycki sposób religijną prawdę, ze wszystko, co istnieje jest stworzone przez Boga. Biblijny przekaz ukazuje jedynego Boga tworzącego świat i człowieka. Bóg stworzył świat z nicości, a wszystko, co istnieje zawdzięcza Jemu swój byt. Każde stworzenie jest dobre, a zatem zło istniejące we współczesnym świecie nie pochodzi od Boga. Człowiek jest najdoskonalszym stworzeniem bożym ukształtowanym na Jego obraz i podobieństwo. Celem życia człowieka jest panować nad przyrodą, rozmnażać się, być posłusznym Bogu.«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie