ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Panowanie Stefana Batorego – wypracowanie z historii

test W 1575 roku doszło do podwójnej elekcji. Szlachta poparła Stefana Batorego a magnateria i najwyżsi duchowni katoliccy opowiedzieli się za księciem Maksymilianem II Habsburgiem. Jednak ostatecznie królem Polski został Stefan Batory, również dzięki poparci sekretarza królewskiego, Jana Zamoyskiego, który odgrywał znaczącą rolę w Rzeczypospolitej. Wypracowanie zawiera 407 wyrazów.
18
1

W 1575 roku doszło do podwójnej elekcji. Szlachta poparła Stefana Batorego a magnateria i najwyżsi duchowni katoliccy opowiedzieli się za księciem Maksymilianem II Habsburgiem. Jednak ostatecznie królem Polski został Stefan Batory, również dzięki poparci sekretarza królewskiego, Jana Zamoyskiego, który odgrywał znaczącą rolę w Rzeczypospolitej. Przeciwnikiem Batorego okazał się Gdańsk, który obawiał się kontynuacji polityki morskiej Zygmunta augusta. Represje gospodarcze wprowadzone przez Batorego w Gdańsku doprowadziły do otwartej wojny, w którą wmieszała się dania. Konflikt ostatecznie zakończył się ugodą, której wynikiem było uznanie przez Gdańsk Batorego za króla, a władca w zamian zawiesił konstytucję Karnkowskiego.

Wypracowanie zawiera 407 wyrazów / 2923 znaki.


Test - hit tygodnia
Reklama.
Najnowszy test.
Najnowszy test
Krótki test sprawdzający wiedzę na temat słowników w języku Python. Wszystkie pytania dotyczą Pythona w wersji 3. Więcej

«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie