Król Edyp jako bohater tragiczny

Odsłon: 85 Ocen: 6  (100 %)

test Król Edyp to tragedia opowiadająca losy władcy, który zniewolony przez swoje przeznaczenie dokonał zbrodni ojcobójstwa i sypiał ze swoją matką. Władca Teb nie mógł samodzielnie decydować o swoim życiu gdyż był zdeterminowany przez swoje przeznaczenie.

Wyświetl

„Król Edyp” – analiza i problematyka utworu, wypracowanie

Odsłon: 248 Ocen: 31  (84 %)

test Poniższe wypracowanie dokładnie omawia tragedię zatytułowaną – „Król Edyp”. Ukazane i wyjaśnione są jej cechy antyczne : zasada trzech jedności, decorum, chór. Wymienieni zostają bohaterowie, dokonana jest analiza treści utworu. Na tej podstawie omówiona została problematyka utworu: tragizmu, oraz znaczenie przeznaczenia Wypracowanie zawiera 479 słów.

Wyświetl

Charakterystyka Edypa – „Król Edyp”, Sofokles

Odsłon: 12 Ocen: 2  (100 %)

test Wypracowanie dotyczy tytułowej postaci tragedii Sofoklesa, króla Edypa i stanowi charakterystykę tego bohatera. Edyp był dobrym, mądrym i sprawiedliwym władcą. Przejął tron w Tebach po zmarłym królu Lajosie i poślubił wdowę po nim, Jokastę, z którą miał czworo dzieci. Edyp i Jokasta byli szczęśliwym małżeństwem, Jokasta była wierna i oddana mężowi. Jednak po kilku latach sytuacja w Tebach zaczęła się pogarszać, na miasto spadł ogrom plag i chorób, które dziesiątkowały mieszkańców, a król Edyp poprzysiągł znaleźć przyczynę tych nieszczęść. Wysłał do wyroczni delfickiej swojego szwagra, Kreona, który miał dowiedzieć się, jaki jest powód gniewu bogów i dlatego przestał oni sprzyjać miastu. Wypracowanie zawiera 491 wyrazów.

Wyświetl
Test - hit tygodnia
Reklama.
Najnowszy test.
Najnowszy test
Krótki test sprawdzający wiedzę na temat słowników w języku Python. Wszystkie pytania dotyczą Pythona w wersji 3. Więcej

«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie