ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Test na asertywność wobec rodziców

test Rozwiązując poniższy test sprawdzisz na czym polega Twój problem w komunikacji z rodzicami. Ocenisz na ile obecnie potrafisz być asertywny oraz co jeszcze w tym zakresie możesz zrobić.
3
0
Proszę czekać ładuję komentarze...
2010-12-10 21:41:17 iza19
Chyba nie jestem w tym najlepsza, tak wyszło z testu no i zgadzam się czasem ciężko dogadać się ze starymi ale teraz chociaż wiem co naprawić. Spoko test!!

Kliknij tutaj aby wyświetlić wszystkie komantarze

Loader Ładuję treść

Czy często próbując wyrazić swe opinie i dochodzi do kłótni z rodzicami?

Czy chciałbyś aby rodzice bardziej cię cenili?

A może chcesz po prostu czuć się współtwórcą obowiązujących cię zasad?

!!!

Z pewnością wspomoże Cię asertywność. Dzięki niej nigdy już nie będziesz urabiany i przestaniesz mówić TAK gdy myślisz NIE (K. DeMotte, 2001).

 

Rozwiązując poniższy test sprawdzisz na czym polega Twój problem w komunikacji z rodzicami. Ocenisz na ile obecnie potrafisz być asertywny oraz co jeszcze w tym zakresie możesz zrobić. Dzięki świadomej ocenie sytuacji łatwo zmienisz negatywy i nareszcie zaczniesz osiągać sukcesy na drodze partnerskiego porozumienia. To bowiem w jaki sposób komunikujesz swe potrzeby, odczucia i braki decyduje o osiąganych efektach - o sukcesie lub porażce.

Bycie asertywnym w rozumieniu psychologicznym oznacza posiadanie umiejętności wyrażania własnego zdania, emocji czy postawa w sposób nie naruszający prawa i psychicznego terytorium innych ludzi.  W najprostszy sposób ujmując te tematykę można więc powiedzieć ze to nic innego jak sztuka bycia sobą w każdej życiowej sytuacji i osiąganie własnych celów bez krzywdzenia innych. Asertywność kształtuje się na bazie życiowych doświadczeń i obserwowanych wzorców, jest wiec to umiejętność nabyta.

W jednym słowie asertywność zawierają się takie komponenty jak:

umiejętność bezpośredniego wyrażania krytyki umiejętność otwartego przedstawiania własnych potrzeb umiejętność realizowania własnych potrzeb w sposób nie krzywdzący innych prawdziwość przekazywanych emocji i uczuć samoświadomość w zakresie posiadanych wad i zalet wrażliwość względem osób trzecich stonowana stanowczość

 

Niejednokrotnie nawet osoby dorosłe nie opanowują dostatecznie tych zasad, tym bardziej jest to trudne w młodszym wieku. Posiadane jednak umiejętności w tym zakresie pozwalają osiągnąć samozadowolenie, oraz korzyści na drodze rozmów z osobami drugimi. Nie jest bowiem najważniejszą rzeczą -  sztuka mówienia  „nie” ale wyrażanie go w sposób nie krzywdzący innych. Asertywność nie oznacza też, że zawsze musisz stawiać swe cele ponad innymi to także umiejętność wyboru najistotniejszych wzorców zachowań mających wpływ na dalsze stosunki interpersonalne. Poniższy test umożliwia ocenę na ile na dzień dzisiejszy potrafisz być osoba asertywną. Jego analiza pozwoli również wyznaczyć dla Ciebie odpowiednie wskazówki, co i jak robić na aby nareszcie uzyskać satysfakcje z komunikacji z rodzicami. Wyslij sms premium 2zł (2.44 brutto), a uzyskasz dostęp do swojego wyniku i jego interpretacji.


Test - hit tygodnia
Reklama.
Najnowszy test.
Najnowszy test
Krótki test sprawdzający wiedzę na temat słowników w języku Python. Wszystkie pytania dotyczą Pythona w wersji 3. Więcej

«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie