ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Lektura „Szkice węglem” H. Sienkiewicz, test

test Rozwiąż test i przygotuj się na sprawdzian z języka polskiego. Przekonaj się czy wiadomości, które posiadasz są wystarczające do zbliżającego się sprawdzianu z języka polskiego z lektury „Szkice węglem” H. Sienkiewicza.
15
17
Loader Ładuję treść

Rozwiąż test i przygotuj się na sprawdzian z języka polskiego (gimnazjum). Test składa się z 15 pytań. Przekonaj się czy wiadomości, które posiadasz są wystarczające do zbliżającego się sprawdzianu z języka polskiego z lektury „Szkice węglem” H. Sienkiewicza.

„Szkice węglem” powstały w Ameryce, ogłoszone w 1877 roku. Sposobnością do napisania utworu było wydanie przez władze carskie „Ustawy o sądach gminnych”. Sienkiewicz ukazał losy chłopów po uwłaszczeniu wsi, w zaborze rosyjskim. Są to biedni, bezradni, ciemiężeni ludzie, którzy w wyniku niewiedzy nie potrafią bronić swoich praw przed urzędnikami. Nikt nie interesuje się ich losem, nikt nie dąży do poprawy ich sytuacji materialnej, życiowej, społecznej. Urzędnicy bezwzględnie wykorzystują ich niewiedzę i ciemnotę. Nikt nie zadbał o to, by przedstawić im i wyjaśnić ich nowe prawa po uwłaszczeniu wsi. Chłop jest ukazany jako ofiara zaborczej administracji w kraju bez niepodległości. W utworze Sienkiewicz ukazał polską wieś w zdecydowanie negatywnym świetle.

Przykładowe pytania z testu:

Jak się nazywał bohater, który zajmował stanowisko pisarza gminnego?

Za kim uganiał się Zołzikiewicz?

Kim był Franciszek Burak?

Jak miała na imię żona Rzepy?

Jak miał na imię synek Rzepów?

Co podpisał pijany Rzepa w karczmie?

W drodze z Osłowic wyczerpaną Rzepową i jej syna podwozi Jak zginęła żona Rzepy?


Test - hit tygodnia
Reklama.
Najnowszy test.
Najnowszy test
Krótki test sprawdzający wiedzę na temat słowników w języku Python. Wszystkie pytania dotyczą Pythona w wersji 3. Więcej

«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie