ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Lektura „Siłaczka” S. Żeromski, test

test Rozwiąż test i przygotuj się na sprawdzian z języka polskiego (gimnazjum). Test składa się z 15 pytań dotyczących lektury szkolnej „Siłaczka” S. Żeromskiego. Sprawdź swoją wiedzę.
57
48
Loader Ładuję treść

Rozwiąż test i przygotuj się na sprawdzian z języka polskiego (gimnazjum). Test składa się z 15 pytań dotyczących lektury szkolnej „Siłaczka” S. Żeromskiego. Sprawdź swoją wiedzę.

„Siłaczka” to opowieść o człowieku, który pełen zapału i energii wyjeżdża do prowincjonalnego miasteczka, by pomagać biednym i potrzebującym. Bohater był rzetelny, pracowity i wrażliwy na niedolę innych. Próbował przekonać mieszkańców do higieny, zmiany trybu życia i do leczenia. Zachęcał do nauki i zgłębiania wiedzy. Mieszkańcy nieprzychylnie patrzeli na wysiłki doktora, nie chcieli zmian, nie ufali nowoprzybyłemu lekarzowi. W ciągu sześciu lat pobytu w miasteczku doktor się wypalił. Zrozumiał, że jego wysiłki idą na marne. Stał się znudzonym, smutnym człowiekiem. Przestał widzieć sens i cel swojej pracy. Zaniedbał obowiązki lekarza. Okazał się człowiekiem słabego charakteru i pesymistą.

Przykładowe pytania zawarte w teście:

W którym roku została wydana „Siłaczka” Żeromskiego?

Jak nazywa się miasteczko, w którym toczy się akcja utworu?

Jak nazywa się główny bohater noweli „Siłaczka”?

W jakim celu Obarecki przybył do Obrzydłówka?

Na jaką chorobę zapadła nauczycielka?

Kim była Bozowska dla Obareckiego?«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie