ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Lektura „Ojciec Goriot” H. de Balzak, test

test Test sprawdzający Twoją znajomość lektury „Ojciec Goriot” H. de Balzaka (gimnazjum, liceum). Powtórz najważniejsze informacje i przygotuj się do sprawdzianu z języka polskiego. Rozwiąż test składający się z 15 pytań.
65
72
Loader Ładuję treść

Test sprawdzający Twoją znajomość lektury „Ojciec Goriot” H. de Balzaka (gimnazjum, liceum). Powtórz najważniejsze informacje i przygotuj się do sprawdzianu z języka polskiego. Rozwiąż test składający się z 15 pytań.

Ojciec Goriot był bogatym mieszczaninem, który dorobił się majątku ze sprzedaży mąki po wyższych cenach, podczas rewolucji francuskiej (dorobił się na cudzym nieszczęściu). Po śmieci ukochanej żony, Goriot całą swoją miłość przelał na swoje dwie córki. Dla ich dobra postanowił wydać je dobrze za mąż. Starszą wydał za hrabiego de Rostand, a młodszą za barona de Nucingen. Goriot zaślepiony miłością do córek poświęcił im cały swój majątek. Jak tylko skończyły mu się pieniądze, przestał być mile widziany u zięciów. Bezinteresowna pomoc córkom doprowadziła do jego bankructwa, stał się biednym człowiekiem, a córki nie chciały go widywać. Przychodziły tylko wówczas, gdy potrzebowały pieniędzy. Nie liczyły się z ojcem, nie przejmowały się jego losem. Nawet, gdy był umierający, twierdziły, że ojciec jest silny i da sobie radę.

Przykładowe pytania zawarte w teście:

Honoriusz Balzak był pisarzem

„Ojciec Goriot” należał do cyklu

Akcja utworu toczy się na przełomie roku

Jak miały na imię córki Jana Goriota?

Co studiował Eugeniusz de Rastignac?

Kim okazuje się Vautrin?

Jakie wynagrodzenie proponuje policjant pannie Michonneau za pomoc w zdemaskowaniu Collina?«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie