ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Lektura „O krasnoludkach i sierotce Marysi” M. Konopnicka, test

test Rozwiąż test i przygotuj się do lekcji języka polskiego z lektury „O krasnoludkach i sierotce Marysi” napisanej przez Marię Konopnicką. Sprawdź swoją znajomość treści lektury. Test zawiera 18 pytań.
30
19
Loader Ładuję treść

Zapraszamy do rozwiązania testu, dzięki któremu dowiesz się jak dobrze przyswoiłeś / aś treść lektury „O krasnoludkach i sierotce Marysi” autorstwa M. Konopnickiej. Przygotuj się na sprawdzian lub do odpowiedzi ustnej. Rozwiąż test, który zawiera 18 pytań związanych z lekturą.

Książka Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi” opowiada o osieroconej dziewczynce, która wiodła ciężkie i smutne życie. Marysia to kilkuletnia dziewczynka, która po śmierci rodziców musiała zająć się wypasaniem gąsek za nocleg i odrobinę chleba u pewnej gospodyni. Dziewczynka miała dobre i wrażliwe serce. Nigdy nie narzekała na swój los i zawsze udzielała pomocy potrzebującym. Nigdy się nie odwracała od biednych ludzi, a nawet zwierząt. Szanowała życie. Marysia jest przykładem osoby o wielkim i dobrym serduszku. Książka Konopnickiej ma charakter dydaktyczny, gdyż uczy odróżniać dobro od zła. Uczy jak być dobrym i uczynnym człowiekiem, wrażliwym na nieszczęście i biedę innych. Uczy wyrozumiałości i zrozumienia wobec drugiego człowieka.

Przykłady pytań z testu:

Jak się nazywał król, który rządził krasnoludkami?

Kim był Koszałek –Opałek?

Ile twarzy miał bożek Światowid?

Co z żalu zrobiła królewna Wanda?

Jako kto przedstawił się Koszałkowi lis Sadełko?

Kto uwięził Koszałka - Opałka i Podziomka?

Jak miał na imię synek Gospodyni, którego udawał Podziomek?«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie