ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Lektura „Wspomnienia niebieskiego mundurka” W. Gomulicki, test

test Rozwiąż test z języka polskiego, który pozwoli Ci usystematyzować wiadomości z przerobionej lektury „Wspomnienia niebieskiego mundurka” zdobytych na lekcji. Test zawiera 16 pytań.
60
43
Loader Ładuję treść

Poniższy test ma na celu sprawdzenie, w jakim stopniu opanowałeś/aś treść lektury „Wspomnienia niebieskiego mundurka” W. Gomulickiego. Powtórz najważniejsze wiadomości i przygotuj się do lekcji języka polskiego. Rozwiąż test zwierający 16 pytań i przekonaj się czy znasz odpowiedzi na poniższe i inne pytania.

 

„Wspomnienia niebieskiego mundurka” Gomulickiego opowiadają o życiu szkolnym z XIX wieku. Były to czasy zupełnie odległe dla współczesnego czytelnika. Młodzi ludzie wiedli zupełnie inne życie niż współcześni uczniowie. Bardzo wcześnie zaczynali bowiem samodzielne życie. Uczniowie najczęściej zamieszkiwali na stancjach, gdyż rodzinne domy znajdowały się najczęściej po za miastem, w którym znajdowały się szkoły. Młodzi ludzie uczyli się dobrej organizacji czasu, który poświęcali nauce, a także zabawie. Jednak wyglądało to zupełnie inaczej niż dziś. Uczniowie zaczynali naukę od modlitwy, większość zgromadzonych wiadomości musieli opanowywać na pamięć, bowiem o książki było wtedy bardzo trudno; były bardzo drogie i nie każdy miał do nich dostęp. Uczniowie pożyczali je sobie. Wolny czas spędzali nad rzeką, uczyli się pływać, urządzano spacery na cmentarz, by zapewnić sobie dreszczyk emocji.

 

Przykłady pytań z testu:

W jakim mieście rozgrywają się wydarzenia książki Gomulickiego?

W którym wieku rozgrywają się wydarzenia powieści Gomulickiego?

Jak się nazywał główny bohater książki „Wspomnienia niebieskiego mundurka”?

Jak nazywał się chłopiec, który pozbawił Witolda statusu prymusa klasowego?

Jak miał na imię pierwszoklasista, który spóźnił się pierwszego dnia do szkoły?

Kogo starsi uczniowie nazywali „Knotami”?

Co oznaczało słowo wypowiedziane przez Księżopolczyka „zabacułem”?«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie