ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Lektura „Jądro ciemności” J. Conrad, test

test Test z języka polskiego dotyczy lektury „Jądro ciemności” J. Conrada przerabianej w liceum / technikum. Rozwiąż test zawierający 18 pytań i przygotuj się do lekcji.
Loader Ładuję treść

Powtórz najważniejsze wiadomości i przygotuj się do odpowiedzi z języka polskiego, z materiału dotyczącego lektury „Jądro ciemności” J. Conrada. Rozwiązując poniższy test, zawierający 18 pytań, sprawdzisz, w jakim stopniu opanowałeś/aś treść książki.

Książka J. Conrada ukazuje postać wybitnego człowieka, który podjął się ważnej misji humanitarnej i cywilizacyjnej na obrzeżach belgijskiego Kongo. Były to czasy kolonizacji i handlu, czyli czasy współczesne autorowi. Główną akcją powieści jest opowiadanie pewnego kapitana, którego głównym bohaterem był właśnie ów wybitny człowiek, Kurtz. Jako jeden z nielicznych podjął się niezwykle ważnej i wyjątkowo trudnej misji rozwoju cywilizacyjnego rdzennych mieszkańców Kongo. Człowiek ten miał niebywałą charyzmę, hart ducha, niezłomność i odporność. Cieszył się szacunkiem ludzi i budził podziw swoimi planami i zamiarami. Stał się dla nich czymś w rodzaju bóstwa, stał się dla nich przedmiotem kultu. Jednak rzeczywistość i długi pobyt poza cywilizacją okazał się zgubny dla bohatera. Życie po za prawem i odpowiedzialnością karną za popełnione czyny obudziły w nim bestię. Kurtz zaczął mordować i wyzyskiwać ludzi, tyranizował mieszkańców, a wszystko to dla władzy i bogactwa.

Przykładowe pytania zawarte w teście:

W jakich czasach rozgrywają się wydarzenia „Jądra ciemności”?

Kim był Marlow?

Jaką nazwę nosił jacht kapitana Marlowa?

Jak się nazywał bohater opowiadania Marlowa?

Jakim człowiekiem według ludzi Europy był Kurtz?«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie