ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Lektura „Wierna rzeka”, S. Żeromski, test

test Test z języka polskiego dotyczy lektury „Wierna rzeka” S. Żeromskiego przerabianej w szkole średniej. Rozwiąż test zawierający 18 pytań i przygotuj się do lekcji.
32
23
Loader Ładuję treść

Powtórz najważniejsze wiadomości i przygotuj się do odpowiedzi z języka polskiego, z materiału dotyczącego lektury „Wierna rzeka” S. Żeromskiego. Rozwiązując poniższy test, zawierający 18 pytań, sprawdzisz, w jakim stopniu opanowałeś/aś treść książki.

S. Żeromski w swej książce pod tytułem „Wierna rzeka” ukazał tragiczny i wręcz beznadziejny obraz powstania, w którym krew przelało wielu ludzi. Pojawiają się bowiem zwały nagich trupów na małogoskim polu bitwy, mnóstwo rannych ludzi, dobijanych przez rosyjskich żołnierzy, ich brutalne działania wobec powstańców i ich rodzin, rewizje w domach cywilów, a także okrutne kary, jakim poddawane były osobę podejrzewane o ukrywanie powstańców czy udzielanie im jakiejkolwiek pomocy. Główna bohaterka, młoda zubożała szlachcianka przebywająca na dworku u krewnych również zaopiekowała się rannym w walce powstańcem, który trafił pod jej dom ostatkiem sił. Kobieta troskliwie się nim zaopiekowała nie zważając na niebezpieczeństwo jakie jej groziło ze strony ruskich żołdaków, gdyby znaleźli u niej ukrywającego się powstańca. Poświęciła się dla tego mężczyzny i bardzo szybko się w nim zakochała. Los jednak nie był dla kochanków łaskawy i kobieta nie mogła zostać z ukochanym, bowiem jego największym pragnieniem był powrót do powstańców i walka o wolność ojczyzny.

Przykładowe pytania zawarte w teście:

Jakiego powstania dotyczy „Wierna rzeka”?

Jak miała na imię główna bohaterka książki?

Kim był ranny człowiek, który trafił pod dom Salomei?

Do kogo należał dworek, którego zarządcą był ojciec Salomei?

Z jaką misją wyruszyła w drogę pani Rudecka?


Test - hit tygodnia
Reklama.
Najnowszy test.
Najnowszy test
Krótki test sprawdzający wiedzę na temat słowników w języku Python. Wszystkie pytania dotyczą Pythona w wersji 3. Więcej

«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie