ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Lektura „Król Edyp”, Sofokles, test

test Rozwiąż test z języka polskiego, który pozwoli Ci usystematyzować wiadomości z przerobionej lektury „Król Edyp” Sofoklesa zdobytych na lekcji. Test zawiera 17 pytań.
Loader Ładuję treść

Poniższy test ma na celu sprawdzenie, w jakim stopniu opanowałeś/aś treść lektury „Król Edyp” Sofoklesa. Powtórz najważniejsze wiadomości, przygotuj się do lekcji, rozwiąż test zbudowany z 17 pytań i sprawdź Swoją wiedzę.

Tragedia Sofoklesa „Król Edyp” ukazuje nieskuteczność walki człowieka z jego przeznaczeniem. Tytułowy bohater wszelkimi dostępnymi środkami i za wszelką cenę próbuje uciec przeznaczeniu i nie doprowadzić do spełnienia przepowiedni delfickiej wyroczni. Utwór ukazuje jednocześnie nieomylność tej wyroczni, której przepowiednie zawsze się spełniają, nawet pomimo ogromnych wysiłków bohatera. Edyp tak naprawdę swój los przypieczętował już w momencie narodzenia, bowiem wyrocznia zabroniła Lajosowi mieć dzieci, a on się temu przeciwstawił. To właśnie sprowadziło na rodzinę Lajosa ogrom nieszczęść i tragedii, które były wynikiem gniewu bogów. To właśnie Lajos był ojcem Edypa. Bohater im bardziej próbował uniknąć przeznaczenia tym szybciej się zbliżał ku jego wypełnieniu. Wszelkie jego wysiłki zdały się na nic, a dramatyczne wydarzenia pociągały za sobą kolejne tragedie i dramaty.

Przykłady pytań ujętych w teście:

Kim był Kreon?

Kto przedstawił Edypowi szczegóły śmierci Lajosa?

Dlaczego opowieść o śmierci Lajosa napawała Edypa przerażeniem?

Przed czym próbował uciec Edyp?

Dlaczego Edyp odczuł ulgę na wieść o śmierci króla Koryntu, Polybosa?

Kto poinformował Edypa, że Polybos i Meropa nie byli jego prawdziwymi rodzicami?

Co przed laty miał zrobić sługa Lajosa z niemowlęciem Jokasty?


Test - hit tygodnia
Reklama.
Najnowszy test.
Najnowszy test
Krótki test sprawdzający wiedzę na temat słowników w języku Python. Wszystkie pytania dotyczą Pythona w wersji 3. Więcej

«
Proszę czekać
Zapamiętaj mnie